Statistika rodo, kad Lietuva iki šiol neišnaudoja savo inovacinio potencialo ir vangiai dalyvauja tokiose programose kaip „Horizon 2020”. Mūsų šalis, vertinant pastarosios programos kvietimus, reitinguojama 26-a pagal dalyvavimų skaičių, 27-a pagal gautas lėšas tarp Europos Sąjungos valstybių. Tai – vieni žemiausių rezultatų bendrijoje. Kaimyninės Latvijos rezultatai panašūs – ji reitinguojama 27-a pagal dalyvavimų skaičių, 26-a pagal gautas lėšas, tuo tarpu Estijos rezultatai kiek geresni, analogiškai užimamoms 22 ir 21 vietos. Tiek pagal dalyvavimų skaičių, tiek ir pagal gautas lėšas, pirmauja Vokietija, užimanti 1 vietą abejose kategorijose. Žemos vietos šiuose reitinguose indikuoja, jog nors šalys dalyvauja programose, iš biudžetų jų finansavimui skiria reikšmingas sumas, šie finansiniai ištekliai atgal į šalis negrįžta. Lietuvos inovacijų centro patirtis (LIC) rodo, kad situaciją įmanoma pakeisti Lietuvos ekonomikai ir verslui palankia linkme.

Su nauja tarptautine iniciatyva – geriausias paslaugų paketas Europoje

Siekdamas iš esmės spręsti Lietuvos ir Europos įmonių efektyvesnio dalyvavimo Horizonto programoje iššūkius, Lietuvos inovacijų centras kartu su partneriais dar metų pradžioje Europos Komisijai pateikė strateginę paraišką sistemingam aukštą augimo potencialą turinčių įmonių aptarnavimui padedant išnaudoti Europos inovacijų tarybos (EIC) programos Accelerator galimybes.

„Sulaukėme pozityvių žinių, kad LIC drauge su partneriais ruošta paraiška buvo įvertinta kaip siūlanti geriausią paslaugų paketą verslui Europoje. Europos Komisija patikėjo, jog su naujai suprojektuotų, viešų, verslui nemokamų bei itin personalizuotų paslaugų pagalba įmanoma pasiekti proveržį bei strateginį įmonių dalyvavimą Horizon Europeprogramoje“ – teigia LIC direktorius Mantas Vilys.

Iniciatyva EEN2EIC bus ypač vertinga Lietuvos verslams

Jau netrukus startuosiačios naujos iniciatyvos tikslas – didinti EIC programos Accelerator pareiškėjų skaičių dvejose tikslinėse grupėse: tarp įmonių, veikiančių šalyse, kuriose pareiškėjų skaičius vis dar yra proporciškai mažas, bei tarp įmonių, kurioms vadovauja moterys. EIC Accelerator ­programa skirta mažoms ir vidutinėms įmonėms, kuriančioms technologijas, keičiančias rinkoje nusistovėjusias žaidimo taisykles. Šios programos subsidija gali siekti 2,5 mln. EUR, o investicija net 15 mln. EUR.

„Pramonininkai jau ne vieneri metai kalba apie tai, kad reikia stiprinti gebėjimus ir pasinaudoti teikiamomis galimybėmis. Beje, tarptautinės organizacijos taip pat itin dažnai akcentuoja, kad Lietuvos verslai vis dar nepakankamai išnaudoja visas Europos Sąjungos siūlomas priemones, tarp jų – ir iki šiol veikusią „Horizon 2020” programą. Ši situacija turi keistis. Prasideda naujas „Horizon Europe“ programos etapas, kuriuo mūsų šalies verslas privalo pasinaudoti, todėl naujos galimybės gauti profesionalią pagalbą ir efektyvias konsultacijas tinkamai ruošiant pasiūlymus yra itin reikalingi. Lietuvos inovacijų centro sukaupta patirtis su „Horizon 2020” programa ir iki šiol buvo didesnė nei bet kurios valstybinės institucijos, o įgyvendinant naują iniciatyvą šia patirtimi galės pasinaudoti dar daugiau įmonių. Tokios paslaugos verslui bus labai naudingos ir  įkvėps drąsos iki šiol dvejojusioms įmonėms pagaliau teikti savo pasiūlymus Europos Horizonto programai su LIC pagalba” – naujas galimybes šalies verslui vertina Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Sukaupta patirtis vertinama Europoje

„Labai džiaugiamės, jog ilgametis įdirbis su užsienio partneriais ir įgyvendintos tarptautinės iniciatyvos kuria Lietuvos inovacijų centro kaip patikimo partnerio reputaciją ir leidžia Lietuvos įmonėms sudaryti dar daugiau galimybių gauti prieinamas paslaugas. Jau ne vienerius metus esame Enterprise Europe Network tinklo koordinatoriai Lietuvoje, todėl nuolat bendraujame su įmonėmis, jaučiame jų poreikius ir iššūkius. Nauja EEN2EIC iniciatyva įgalins partnerius dar plačiau išnaudoti EEN tinklo potencialą siekiant didinti kokybiškų pasiūlymų, teikiamų pagal EIC Accelerator kvietimus, skaičių” – teigia M. Vilys.

Lietuvos inovacijų centro direktorius atkreipia dėmesį, jog vienas kertinių elementų, lemiančių pergalę kvietimuose, kokį drauge su partneriais laimėjo LIC – sukaupta patirtis tiek vertinant konsorciumą bendrai, tiek ir kiekvieną partnerį atskirai. Lietuvos inovacijų centras jau yra sukūręs Europos Komisijos naudojamą įrankį „Case Tracker, o šiemet Rusijai užpuolus Ukrainą mobilizavo Europos pajėgas ir per rekordiškai trumpą laiką drauge su DG Grow (Europos Komisijos Vidaus rinkos, pramonės, verslumo ir MVĮ generaliniu direktoratu) sukūrė tiekimo grandinių atsparumo platformą, kurioje verslai tiek Ukrainoje, tiek ES ar kitose šalyse gali lengvai surasti naujus partnerius.

Lietuvos inovacijų centras paraišką EEN2EIC rengė drauge su partneriais iš Vokietijos, Italijos, Prancūzijos ir Graikijos.

 

Paskutinį kartą redaguota 23 gegužės 2022