Rusijos vykdoma karinė agresija Ukrainoje neabejotinai veikia daugelį gyvenimo sričių Lietuvoje. Augančios maisto, energetikos išteklių ir kitų produktų bei paslaugų kainos jau dabar daro didelį poveikį kasdieniam žmonių gyvenimui ir verslų veikimui. Lietuvos banko Ekonomikos departamento ekonomistė Justina Zajankauskaitė vakar vykusiame IQ forumo renginyje „Investicijos geopolitinės sumaišties metu: pavojai ir galimybės” teigė, jog šalies ekonomikos raida artimiausiu metu jaus spaudimą ne tik dėl augančių išteklių kainų, bet ir dėl darbuotojų stygiaus. 

Žmonės – pagrindinis ir svarbiausias išteklius

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis forumo metu vykusioje diskusijoje akcentavo, jog pastaruoju metu vis giliau juntamas suvokimas, kad nyksta riba tarp mes ir jūs kalbant apie verslą, mokslą, savivaldą. Šiandien aiškiai žinome, kad turime dirbti kartu, kad pasiektumėme bendrus tikslus: į regionus pritrauktumėme tiek žmones, tiek verslus, sudarytumėme tinkamas darbo ir gyvenimo sąlygas. Tam nebeužtenka veikti pavieniui, o geopolitinė sumaištis kaimynystėje šį suvokimą tik dar labiau išryškino. 

Kvalifikuoti darbuotojai – vienas esminių poreikių, kuriuos akcentuoja verslai tiek Šiaulių, tiek kituose šalies regionuose. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Technologijų ir inovacijų skyriaus vedėja Zita Duchovskienė pranešime „Mokslo plėtros programa 2021–2030 m. Iniciatyvos mokslo ir verslo bendradarbiavimui skatinti” akcentavo, jog mokslo institucijoms atsiveria daugybė galimybių, kurios gali padėti siekiant proveržio. 

Z. Duchovskienė teigė, jog Lietuva iki šiol neišnaudoja savo inovacinio potencialo ir vangiai dalyvauja tokiose programose kaip „Horizon 2020”. Mūsų šalis, vertinant pastarosios programos kvietimus, reitinguojama 26-a pagal dalyvavimų skaičių, 27-a pagal gautas lėšas tarp Europos Sąjungos valstybių. Tai – vieni žemiausių rezultatų bendrijoje. Didesnis šalies mokslo įstaigų aktyvumas tiek nacionalinėse, tiek ir tarptautinėse programose gali didinti ne tik mokslo įstaigose dirbančių darbuotojų motyvaciją, bet ir skatinti aktyvesnį mokslo ir verslo bendradarbiavimą, žinių pritaikymą ir platesnį naudojimą, įnešti daugiau aktyvumo į regionų gyvenimą ir verslo – mokslo bendradarbiavimo ekosistemą.

Galimybių yra. Tereikia atsirinkti ir jomis pasinaudoti

Atveriamas galimybes ne tik švietimo įstaigoms, bet ir verslams akcentavo ir Lietuvos inovacijų centro Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas dr. Artūras Jakubavičius. Pranešime „Viešosios paramos galimybės: kaip į šį traukinį suspėti regionų verslams?” LIC ekspertas teigė, jog  finansavimo galimybių verslams iš tiesų nestinga, o pagrindinis iššūkis – išsirinkti jiems tinkamas. 

„Įvairias galimybes verslui galima palyginti su dideliu prekybos centru – atėjus net akys raibsta nuo įvairiausių galimybių. Natūralu, kad kartais pasimetame ir išeiname taip nieko ir nenusipirkę. Analogiška situacija ir su verslais – nuo galimybių gausos sukasi galva, o kai sunku išsirinkti patiems – pravartu pasitarti su konsultantu. Tokie konsultantai dirba Lietuvos inovacijų centre ir visiškai nemokamai gali pakonsultuoti verslus dėl jiems tinkamiausių galimybių. Kviečiame tuo pasinaudoti” – teigia LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas. 

Geresnes sąlygas gali kurti ir savivalda

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius vertindamas galimybes pritraukti verslą į regionus išskyrė du pagrindinius akcentus: „Pirmiausia, savivalda turėtų keisti požiūrį į veiklą ir bent pabandyti pasivyti verslą. Savivalda turi suvokti, kad informacinės technologijos šiandien nebėra ateitis, o greičiau – jau praeitis. Turėtume netrukdyti verslams kurtis ir veikti, o padaryti viską, kad investicinė aplinka būtų patraukli. Atsisakyti savivaldybei nebūtinų funkcijų ir tai, ką įmanoma – pirkti išorėje, iš verslo. Kitas vektorius – žmonės. Šiandien kalbantis tiek su tarptautiniais, tiek su vietiniais investuotojais kyla vienintelis klausimas – ar yra gamyboje dirbančių techninių specialybių žmonių? Tai yra pats didžiausias iššūkis.”

Forumą „Investicijos geopolitinės sumaišties metu: pavojai ir galimybės” organizavo Lietuvos inovacijų centras drauge su žurnalu IQ, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmais, VU Šiaulių akademija ir Lietuvos banku. Forumas buvo organizuotas LIC įgyvendinamos tarptautinės iniciatyvos InnoHEIs kontekste. InnoHEIs siekia stiprinti mokslo, pramonės ir visuomenės bendradarbiavimą, sukuriant palankią aplinką, padėsiančią tobulinti inovacijų infrastruktūros naudojimą ir užimtumą geriau įtraukiant jos vartotojus ir klientus.

InnoHEIs veiklos vykdomos pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Paskutinį kartą redaguota 26 gegužės 2022