Kas yra Europos skaitmeninių inovacijų centras? Kokios jo funkcionavimo ypatybės? Kokią naudą jis kuria verslui, visuomenei, valstybei? Šie klausimai buvo nagrinėjami gegužės 19 dieną, Žinių radijo” laidoje, kurioje šnekučiavosi Lietuvos inovacijų centro Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas Artūras Jakubavičius ir „AgriFood Lithuania DIH” direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė.

Nacionalinių centrų kūrimosi pradžia

Prieš daugiau nei dešimtį metų Europa, remiantis atliktais moksliniais tyrimais, priėmė sprendimą skaitmenizuotis, siekiant išlikti ekonomiškai konkurencingu žemynu. Tada, su Europos Sąjungos palaikymu, ir pradėjo kurtis pirmieji nacionaliniai skaitmeninių inovacijų centrai (SIC). 

Ką apibrėžia šis terminas – skaitmeninių inovacijų centras? Juo gali būti bet kokia organizacija, teikianti konsultavimo ar diagnostikos paslaugas verslams, kurie nori skaitmenizuotis. Europoje šiuo metu yra virš 700 registruotų centrų, iš kurių 18 veikia Lietuvoje. Kiekvienas iš jų orientuojasi į tam tikrą sritį: žemės ūkio sektorių, energetiką, lazerines technologijas ir daug kitų.

Kaip tapti Europos skaitmeninių inovacijų centru?

Europos Komisija, siekdama sukurti dar pranašesnius skaitmeninių inovacijų centrus, išskyrė tris raktines technologijų sritis – dirbtinis intelektas, kibernetinis saugumas ir didieji duomenys – ir kiekvienoje iš jų inicijavo europinę atranką. Tokiu būdu nacionaliniai SIC turėjo galimybę gauti Europos skaitmeninių inovacijų centro statusą. Neoficialiais duomenimis (vyksta paskutinis vertinimo etapas) iš visų 700 nacionalinių centrų, veikiančių Europoje, šiuo metu yra atrinkti 145 centrai, potencialiai gausiantys Europos SIC statusą. Trys iš jų – Lietuvoje. 

Kodėl tik trys? Tai yra maksimalus tokių organizacijų leidžiamas skaičius Lietuvoje, kitaip tariant, visi trys centrai pilnai išnaudoja Europos Komisijos skirtą biudžetą mūsų šalies centrams. Tačiau tai nereiškia, jog jie atsiskiria nuo likusiųjų šalies SIC ir konkuruoja tarpusavyje. Kiekvienas iš jų apjungia paprastuosius šalies centrus ir specializuojasi skirtingose srityse, taip išpildant Europos Komisijos iškeltą kriterijų – Europos SIC, veikiantys vienoje valstybėje, negali vienas kito dubliuoti. 

Kokią vertę kuria Europos skaitmeninių inovacijų centrai?

Turint Europos SIC statusą, organizacijai atsiveria platesnis galimybių pasirinkimas. Veikiant bendrame Europos tinkle, galima naudotis skaitmeninės Europos programos skirtu biudžetu, pažangiomis technologijomis, diagnostika, skaitmeninių technologijų testavimo centrais. 

Trumpai tariant, tai yra galimybė gauti koncentruotas paslaugas ir panaudoti europinius instrumentus,” – apibendrina dr. Artūras Jakubavičius. Tokio tipo organizacijos siekia padidinti darbo efektyvumą dėka versluose taikomų pažangiųjų technologijų. Taip pat atsiveria ir tarpvalstybinio bendradarbiavimo galimybės. 

„Europos skaitmeninių inovacijų centrai Lietuvoje dirbs kartu su kitų valstybių centrais, taip inicijuodami žinių dalinimosi mainus bei prisijungiant į vertės kūrimo grandinę,” – teigia LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas Artūras Jakubavičius. Būti tarp trijų Lietuvoje veikiančių Europos skaitmeninių inovacijų centrų – tai galimybė tapti tokių organizacijų vėliavnešiu Lietuvoje. Būtent Lietuvos inovacijų centras, kartu su Kauno technologijų universitetu ir Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parku, šiuo metu yra vienintelės organizacijos Lietuvoje, atrinktos būti Europos skaitmeninių inovacijų centrais.

Europos skaitmeninių inovacijų centrai Lietuvoje turės galimybę verslams suteikti didžiulį paketą naudingų paslaugų. Tikimasi, jog tai padės pagerinti skaitmenizavimo lygį Lietuvoje ir atverti dar platesnes tarptautinio bendradarbiavimo galimybes. 

Pilną pokalbį „Žinių radijo” eteryje galite išgirsti čia: https://www.ziniuradijas.lt/laidos/pazangus-agromaistas/europos-skaitmeniniu-inovaciju-centras-kas-tai?video=1

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Paskutinį kartą redaguota 27 gegužės 2022