Pandemijos metu pripratome, kad daugelį prekių į namus ar artimiausią paštomatą mums pristato kurjeriai. O jei po miestą zujančius ir maisto prekes, vaistus, rūbus ir įvairiausius kitus daiktus pristatančius kurjerius pakeistų danguje skraidantys dronai?

Apie tokią ateities viziją jau ne vienerius metus svarsto Jungtinės Karalystės miesto Koventrio bendruomenė. Ir ne tik svarsto, bet ir dirba. Būtent šiame mieste pavasarį atidarytas pirmasis pasaulyje vertikalaus pakilimo dronų oro uostas, skirtas tiek autonominiams krovininiams dronams, tiek ir keleiviniams oro taksi. Rinkos tyrimų bendrovės „Frost & Sullivan” ataskaitoje prognozuojama, kad iki 2040 m. pasaulyje bus eksploatuojama net 430 000 tokių transporto priemonių, o Koventris nori būti šių transporto inovacijų lyderis.

Tyrimai rodo, kad pažangaus oro judumo rinka ateityje sparčiai augs. Prognozuojama, kad per ateinančius du dešimtmečius metinis augimas sieks 9 proc. ir pasieks daugiau nei septynis šimtus trilijonų. Koventrio universitetas – vienas LIC partnerių, įgyvendinančių tarptautinę iniciatyvą Recreate, su kuriais susitikome transporto inovacijų konferencijoje, vykusioje Skiathos saloje Graikijoje.

Skiathos vykusi darnaus judumo mieste konferencija – jau šeštoji, sutraukianti ekspertus tiek iš Graikijos, tiek iš visos Europos. Čia šiemet vyko ir tarptautinės iniciatyvos Recreate baigiamasis renginys. Tarptautinei iniciatyvai baigiantis partneriai susitiko ne tik aptarti, ką nuveikėme per bendro darbo metus, pristatyti pasiektą poveikį reprezentuojamų regionų ekosistemoms, pasidalinti vizijomis, kaip transporto inovacijos plėtosis ateityje, bei pasikalbėti apie tai, kaip Covid-19 pandemija paveikė transporto sektorius bei žmonių įpročius įvairiuose regionuose.

Tarptautinės iniciatyvos Recreate rėmuose surinktas gerąsias praktikas galite rasti čia – gerosios praktikos. Recreatepagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe veikianti tarptautinė iniciatyva, kofinansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Daugiau apie iniciatyvą galite sužinoti čia.

Paskutinį kartą redaguota 6 rugsėjo 2022