Lietuva investicijų prasme dvipolis, tripolis ar daugiapolis regionas? Ar gali vienu iš šalies ir Europos investicijų centru tapti kad ir Skuodas? Apie tai š. m. rugsėjo 15 d. vykusioje konferencijoje „Skuodas – geriausia vieta investicijoms Europos Sąjungos teritorijoje” diskutavo regiono savivaldos ir verslo lyderiai. 

Kodėl ši tema Skuodui šiandien ypač svarbi? Skuodo rajono meras Petras Pušinskas teigia, jog šiandien vienas didžiausių rajono skaudulių – gerų darbo vietų rajone stygius. „Daugiau nei 50% Skuodo rajono dirbančiųjų dirba už rajono ribų. Apie 20% dirba valstybiniame sektoriuje. Apie 8% galinčiųjų dirbti yra bedarbiai. Konferencijoje susitinkame tam, kad galėtume aptarti, ką galime padaryti, kad mūsų rajono gyventojai galėtų dirbti čia, Skuode, ir jiems nereiktų važiuoti į kitus rajonus” – teigė rajono meras.

Kaip pritraukti investuotojus būtent į Skuodą?

„Dėl investicijų reikia kautis, nėra taip, kad jos ateina savaime” – teigia Klaipėdos laisvosios ekonomikos zonos generalinis direktorius Eimantas Kiudulas. Pranešėjas pabrėžė, kad norint pritraukti investuotojus, reikia investuoti į investuotojų pritraukimą. Juk už kiekvienos sėkmingai pritrauktos investicijos stovi konkretus žmogus ar žmonių komanda, kurie eina, įtikinėja, stengiasi ir tokiu savo darbu pritraukia investuotojus būtent į vieną ar kitą rajoną, parodo vieno ar kito miesto privalumus ir nukonkuruoja kartais net dešimtis ar šimtus panašių miestų ir miestelių, kurie taip pat atkakliai siekia investuotojų dėmesio.

LIC inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas Artūras Jakubavičius atkreipė dėmesį, jog vienas kelių, kuriuos gali rinktis Skuodo rajono savivaldybė – didesnis nacionalinių ir tarptautinių programų finansinių instrumentų panaudojimas rajono verslų skatinimui: „Skuodui pasisekė, jis yra Vidurio Vakarų Lietuvos regione, į kurį artimiausiu metu ateis didžiulės ES investicijos. Klausimas – kiek ši savivaldybė ir čia veikiantys verslai parodys iniciatyvos aplikuodami į įvairias programas ir kiek iš tų finansinių instrumentų investicijų nusės būtent Skuode”. LIC ekspertas pastebėjo, jog Skuodas šiuo metu yra tarp menkiausiai į programas, siekiant pritraukti investicijas, aplikuojančių Lietuvos regionų, nors sėkmingų aplikacijų procentas – vienas iš didžiausių. Kyla klausimas, kodėl Skuodas taip menkai dalyvauja įvairių priemonių projektų rašyme siekiant pritraukti investicijas ir ką daryti, kad tų paraiškų atsirastų daugiau? Nesinori tikėti, kad skuodiškiams pasibaigė fantazija, ir kad nebereikia papildomų lėšų plėtrai.

„Atvažiuodamas į Skuodą peržvelgiau keletą statistikos rodmenų ir matyti, kad Skuodas tikrai turi daug erdvės augti ir neišnaudoja tų galimybių, kuriomis šiandien jau naudojasi kiti panašūs rajonai. Pavyzdžiui, tiesioginės užsienio investicijos, tenkančios vienam gyventojui, Skuodo rajono savivaldybėje tesiekia 336 eurus, Skuodas pritrauktų ES investicijų, tenkančių vienam gyventojui, kiekiu taip pat rikiuojasi tarp paskutiniųjų Lietuvoje – užima devintą vietą nuo galo. Tai rodo, kad rajonas dar nėra atradęs tų receptų, kurie padėtų išjudinti esamą situaciją ir kilstelti Skuodą į kitą ekonominį lygį” – teigė A. Jakubavičius.

Asta Rokickienė, Aplinkos ministerijos vyriausioji patarėja, LR teritorijos bendrojo plano rengimo proceso projekto vadovė, pristatydama Skuodo rajono dedamąją LR bendrajame plane: Lietuva 2030 akcentavo, kad rajonas, norėdamas pasiekti proveržio, turėtų pasinaudoti ne tik  LR bendrajame plane įvardintomis rekomendacijomis bet ministerijų plėtros programų pažangos priemonių įgyvendinimui  numatytomis lėšomis.

„Pinigų yra, tad belieka šiek tiek iniciatyvos ir pastangų – ir investicijos bus Skuodo rajone” – mintį pratęsė  A. Jakubavičius.

Skuode saulė šviečia stipriau

Kaip atrasti Skuodui tinkamų receptų, pastebėti galimybes ir jomis pasinaudoti dalinosi tiek Skuodo, tiek aplinkinių rajonų verslininkai ir net svečiai iš kaimyninės Latvijos. Vienas aktualiausių šios dienos Skuodo investicinių projektų – saulės jėgainių parkas. Šis parkas bus vienas didžiausių tokio tipo projektų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Įdomu tai, jog šiai iniciatyvai itin svarbūs ne tik techniniai aspektai, tokie kaip galimybė pasijungti į tinklą, bet ir tai, jog ir ši investicija ateina iš esmės asmeninės iniciatyvos. Skuode kursis Danijos kompanija European Energy, kuri į rajoną investuoja apie 300 milijonų eurų ir kurią būtent į Skuodą atviliojo iš šio rajono kilęs verslininkas.

Į Skuodą pasidalinti gerosiomis patirtimis atvyko ir kaimyninės Latvijos atstovai. Konferencijoje sėkmės istorija, kaip nuošaliame regione gali gimti modernūs ir konkurencingi produktai, pasidalino elektrinių paspirtukų, skirtų įvairioms tarnyboms (tokioms kaip policija), gamintojai „Mosphera”, kurių gaminamus paspirtukus išbandyti turėjo galimybę ir konferencijos dalyviai bei pranešėjai. Įdomu, jog net 70-80% paspirtukų detalių yra gaminama Latvijoje, o per metus „Mospherapagamina apie 600 tokių paspirtukų. Šiandien įmonė kelia sau tikslą šią gamybos apimtį spartinti ir artimiausiu metu net padvigubinti.

Paskutinį kartą redaguota 16 gruodžio 2022